Vážení tanečníci, dnes Vám přinášíme rozhovor s českou taneční hvězdou, Jakubem Drmotou. Jakub je Mistr ČR, finalista Blackpoolu a z Českých Budějovic to dotáhl až do dalekého Hongkongu, kde se aktuálně pohybuje mezi tanečními hvězdy WDC. Nehodláme to déle obkecávat a pojďme na věc.

1. Jakube, jsme rádi, že máme tu možnost s tebou udělat rozhovor. Jak se cítíš v této době?

Děkuji za rozhovor. Na této době je těžké hledat něco pozitivního. Snad jen, že konečně máme čas. Máme ho spoustu. Čas na věci, které chceme dělat, čas, který můžeme investovat sami do sebe a zjistit co a jak vlastně chceme až se svět vrátí zpět do starých kolejí. Také jsem sám prošel Covidem, když loni v listopadu přišla v Hong Kongu vlna, která se začala šířit přes tanečníky a jejich studenty. Naštěstí jsem měl lehký průběh, nicméně zajímavé je, že tady v Hong Kongu nás všechny, co měli pozitivní test poslaly do nemocnice a nepustili nás až dokud jsme neměli v těle testem prokázané protilátky. Zároveň všechny lidi, se kterými jsme byli v kontaktu během posledních dvou týdnů, zavřeli na 14 dní do karanténního kempu. To jsou takové narychlo nainstalované jednotky, boxy, který každý slouží karanténní pokoj. Takže já jsem byl dva týdny v nemocnici, i když jsem byl bez příznaků a Magda byla dva týdny v kempu. Zkušenost, na kterou jen tak nezapomeneme.

Jakub Drmota Hongkong beach

2. Jsi tanečník, který udělal v Česku bohatou taneční kariéru vyvrcholenou ziskem titulu Mistra ČR. Co ti chybí z českého tanečního prostředí nejvíce?

Z mých zkušeností v ČR je a byla spousta opravdu skvěle organizovaných soutěží.

Myslím že i pro zahraniční páry musel být zážitek zatančit si v Pražské Lucerně, nebo Ostravské ČEZ aréně.

Určitě bych si rád na těchto, a i dalších soutěžích v budoucnu někdy opět zatančil.

3. Kde se teď momentálně pohybuješ a jak vypadá tvůj běžný den?

Žijeme s Magdou už několik let v Hong Kongu, kam jsem se přestěhoval za prací. V době před pandemií jsme celkem často cestovali ať už do Evropy na soutěže, nebo po Asii. Teď už jsme skoro rok a půl jen v Hong Kongu. Náš týden vypadá tak, že máme každý den 3 hodiny vlastní trénink, a zbytek je vyhrazen pro práci a odpočinek. Je skvělé, že v HK je poměrně velká komunita tanečníku z Evropy, takže máme takovou vlastní taneční bublinu. Pomáhá to, při životě v asijském šíleně zalidněném megaměstě.

4. Po ukončení kariéry s Terezou Florovou jsi značně přesedlal na dráhu WDC. Co tě k tomuto rozhodnutí vedlo?

Já jsem to nikdy nevnímal jako přesedlání, vždy jsme tančili jak Blackpool tak German Open. Na začátku moc WDC soutěží po Evropě nebylo, a tak jsme tančili všechno.

Pro mě asi bylo nepřekonatelné si představit, že bych nemohl tančil soutěže v Anglii, nemít moc možnost potkat se s trenéry kteří se v tu dobu už jasně profilovali pod WDC. Myslím, že dnes už situace není tak černo-bílá, a navíc vznikla nová federace WDO, takže uvidíme, jak to bude dál.

Jakub Drmota & Tereza Florová

5. V nedávné době SUT oznámil vytvoření WDC Amatérské ligy v Česku. Co si od toho očekáváš a budete s Magdou jeho součástí?

Já jsem nadšený z toho, že SUT vytvořilo seskupení pro amatérské páry pod hlavičkou WDC. Jsem rád, že představují i bodový systém na postupové soutěže a tím mohou páry od začátku své kariéry tančit pod WDC. Doufám, že projekt bude vzkvétat a velmi fandím jejím organizátorům. Já sám jsem se rozhodl díky tomu vrátit se zpět k reprezentování ČR a jsem za to velmi rád. Těším se na soutěže v ČR a těším se na to, že si opět zatančím doma.

Jakub Drmota & Magdalena Baranowska WDC

6. Se svou poslední partnerkou Magdou si udělal velký skok vpřed a po 8 letech si opět vkročil do finále na Blackpoolu. Jaký to je pocit?

Jednoznačně nezapomenutelný, neopakovatelný a jedinečný. Akorát ten pocit trvá krátce, po návratu domů, už člověk přemýšlí co dál, co třeba zlepšit a už klepe na dveře další soutěž, takže je to takový moment, ale přesně pro takové momenty my tanečníci děláme to, co děláme.

7. Oblíbený tanečník?

Gaynor Fairweather

8. Kteří lidé tě po tvé taneční cestě ovlivnili nejvíce?

Těch lidí byla celá řada, od mých prvních učitelů, až po ty současné. Veliké díky určitě patří manželům Bartůňkovým, kteří nás vzali pod svá křídla, nechali nás přespávat u sebe doma abychom mohli trénovat v Praze a také nás vzali na naší první mezinárodní soutěž, kterou byl juniorský Blackpool. Dále v Čechách to určitě byl Karel Bank, Jaroslav Kučera, Petra Kostovčíková, Ján Kliment, kteří mě od juniorů trénovali a od kterých jsem se mnoho naučil za což jim patří můj vděk. Ze zahraničních učitelů na můj tanec mají určitě největší vliv Donnie s Gaynor.

9. Slyšeli jsme, že v rámci své taneční přípravy máš dietní plán. Jakou velkou roli pro tebe hraje strava?

Strava je pro mě velmi důležitá, a to nejen před soutěží. Snažím se, aby moje strava byla vyvážená, aby bylo ne příliš velké množství kalorií ale zároveň abych měl dost energie na každodenní trénink a práci. Někdy bývá největším problémem cestování a také to, že každodenní program se celkem často mění.

10. Máš nějaké motto, kterého se řídíš?

Ve válce rozhodnost, v porážce vzdor, ve vítězství velkorysost, v míru dobrá vůle.
                                                            -Winston Churchill

Drmota - Baranowska WDC

11. Jaký byl nejhezčí moment ve tvé taneční kariéře?

Těch momentů také byla celá řada, od každého titulu mistra ČR až po dvě finále na Blackpool. Jeden z momentů, který pro mě ale byl opravdu nezapomenutelný bylo čtvrtfinále na International Open Championship v Royal Albert Hall byla to naše 3 velká soutěž společně s Magdou a ten výsledek byl vysoko nad naše očekávání v té době.

12. Tvé oblíbené taneční video?

Dnešní rozhovor s Jakubem Drmotou je u konce. Taneční hvězda, která už má něco za sebou. Doufáme, že to bylo pro Vás inspirativní a my se budeme těšit na příštího speciálního hosta.

Děkujeme, Redakce OTANCI.CZ

Godla do Stardance nechtěl!

Godla do Stardance nechtěl!

Jednou z tváří nového ročníku StarDance je i Zdeněk Godla (46). Herec, který se dostal do povědomí rolí Franty ze seriálu Most!, se k nabídce ze soutěže stavěl zprvu negativně. Zlomilo ho až to, že...

číst více
Interview Dominika Rošková

Interview Dominika Rošková

Zdravíme všechny tanečníky, dnes máme tu možnost představit Vám skvělou tanečnici, finalistku taneční reality show Let's dance, a několikanásobnou Vícemistryni Slovenska, Dominiku Roškovou. Pokud...

číst více
Tanec Vám prozradí sexuální kvality

Tanec Vám prozradí sexuální kvality

Ženy jsou přímo fascinovány muži, kteří umí dobře tančit. Jamajští vědci pátrali po tom, proč tomu tak je. V kurzu jsou podle nich symetričtí tanečníci, kteří se pohybují mnohem lépe, a jsou proto...

číst více
První šampionát v roce 21

První šampionát v roce 21

Včera proběhl první letošní Národní šampionát v kombinaci deseti tanců. Konalo se tak ve Sportovní hale Kojetín a to již po čtvrté v řadě. Po dlouhé době se zde sjela celá česká taneční scéna, což...

číst více
Deník tanečníka #potreninku

Deník tanečníka #potreninku

#potreninku Po tréninku se v tanečníkovi mísí pocit štěstí, únavy a někdy bezmoce... Je těžké se někdy donutit jít na trénink, ale je strašně těžké zapomenout na únavu z předchozích tréninků, které...

číst více
Deník tanečníka #blackpool

Deník tanečníka #blackpool

Když jsem se tam vydával kdysi poprvé, tak jsem si pořídil na tu slávu nový béžový oblek, který zcela jistě okouzlí všechny taneční celebrity, které my kamarád co se mnou letěl sliboval. Když jsem...

číst více