Ženy jsou přímo fascinovány muži, kteří umí dobře tančit. Jamajští vědci pátrali po tom, proč tomu tak je. V kurzu jsou podle nich symetričtí tanečníci, kteří se pohybují mnohem lépe, a jsou proto více sexy. Muž, který dokáže dlouho a dobře tančit, má v očích ženy větší šanci hlavně proto, že jí může nabídnout větší záruky jako její budoucí partner.

Výzkumníci vedení Williamem Brownem z Rutgers University v New Jersey natáčeli na kameru více než 180 natřásajících se mužů a žen. Film poté zkonvertovali do počítače a vytvořili počítačovou animaci – hermafroditní tančící postavu. Tyto záběry pak ukázali vybraným divákům, kteří měli posuzovat a hodnotit taneční kreace. Více bodů získali tanečníci, kteří měli symetričtější těla. Přihlížejícím se také proto zdáli více atraktivními.

Větší odezvu měli tanečníci z řad mužů, kteří byli pozorováni ženami, než tanečnice, na které se dívali muži. I tance, které muži předvedli, byly ceněné vyššími známkami než ty, které tančily ženy, uvádí Brown a jeho kolegové v časopisu Nature.

„Nejdřív jsme byli překvapeni, že právě muži jsou ve výsledku lepšími tanečníky než ženy. Ale když se na to podíváme zpětně, mohli jsme to předpokládat,“ říká William Brown. „Hlavní rolí ženy byla od nepaměti reprodukce, a proto je pochopitelné, že bude ve výběru svého partnera vybíravá,“ dodává vědec.

Symetričnost ukazuje nejen to, že člověk má stejně široké kotníky a uši posazené ve stejné úrovni, ale i celkové genetické předpoklady. Má také odrážet bezproblémový vývoj dítěte v děloze a ten ženy kladou na první místo. Už předešlé studie ukázaly, že symetričtí lidé jsou běžně považováni za více atraktivní.

Brownův tým se domnívá, že tanec je zřejmě jedním ze způsobů, jak tuto symetričnost předvést. Není proto divu, že tanec je běžnou součástí rituálu namlouvání všude po světě a že souměrnost člověka je považována za přitažlivou.

Proč však jsou právě tito souměrní lidé více obratnější v tancování, zatím není jasné. Možná je to tím, že čím větší symetričnost, tím má člověk lepší koordinaci, a proto také zvládne více oslnivých pohybů. Podle druhé domněnky to však může být i tím, že méně atraktivní lidé jsou na parketu stydlivější, a tak díky ostychu nepředvedou všechno svoje taneční umění. Sebevědomí by jim mohly zvednout taneční kurzy.

Každopádně pokusy vědců potvrdily silnou spojitost mezi souměrností těla a tanečními schopnostmi. Takže možná bude něco pravdy na slovním spojení – má rytmus v krvi. Muži si teď možná budou připadat na tanečním parketu jako pod drobnohledem.

Zdroj: http://www.nature.com/news/2005/051219/full/051219-9.html Na této adrese se také můžete podívat na to, jak pokus vypadal, a zhlédnout videoanimaci.

Godla do Stardance nechtěl!

Godla do Stardance nechtěl!

Jednou z tváří nového ročníku StarDance je i Zdeněk Godla (46). Herec, který se dostal do povědomí rolí Franty ze seriálu Most!, se k nabídce ze soutěže stavěl zprvu negativně. Zlomilo ho až to, že...

číst více
Interview Dominika Rošková

Interview Dominika Rošková

Zdravíme všechny tanečníky, dnes máme tu možnost představit Vám skvělou tanečnici, finalistku taneční reality show Let's dance, a několikanásobnou Vícemistryni Slovenska, Dominiku Roškovou. Pokud...

číst více
První šampionát v roce 21

První šampionát v roce 21

Včera proběhl první letošní Národní šampionát v kombinaci deseti tanců. Konalo se tak ve Sportovní hale Kojetín a to již po čtvrté v řadě. Po dlouhé době se zde sjela celá česká taneční scéna, což...

číst více
Deník tanečníka #potreninku

Deník tanečníka #potreninku

#potreninku Po tréninku se v tanečníkovi mísí pocit štěstí, únavy a někdy bezmoce... Je těžké se někdy donutit jít na trénink, ale je strašně těžké zapomenout na únavu z předchozích tréninků, které...

číst více
Deník tanečníka #blackpool

Deník tanečníka #blackpool

Když jsem se tam vydával kdysi poprvé, tak jsem si pořídil na tu slávu nový béžový oblek, který zcela jistě okouzlí všechny taneční celebrity, které my kamarád co se mnou letěl sliboval. Když jsem...

číst více
„Cesta do světa Davida a Tary XI.“

„Cesta do světa Davida a Tary XI.“

Týden jedenáctýbyl zajímavý a nezapomenutelný, ale náročný, i svým způsobem trošku jednotvárný. Účastnili jsme se International Training Campu v Molinelle, což je jedno z největších soustředění na...

číst více