Předpokládá se, že nápad na festival vzešel od pana Harryho Wooda, nebo pana Nelsona Sharplese, hudebních vydavatelů.

V té době se v tanečních sálech tančil hlavně valčík a výše uvedení pánové dostali nápad své skladby dostat více mezi lidi.

První taneční festival Blackpool se konal během velikonočního týdne v roce 1920 ve velkolepém sále císařovny v zimních zahradách. Moderní taneční sál (Winter Gardens) a latinskoamerické tance v té době ještě neexistovaly a tento festival byl věnován třem soutěžím, ve třech tancích a ve třech tempech – valčík, dvoustupňový tanec a Foxtrot. Soutěž se konala každý den a čtvrtou noc byl jako vítěz vybrán jeden tanec.
Prvním předsedou rozhodčích byl pan James Finnigan, později se stal spoluzakladatelem a prvním prezidentem Spojeného království Aliance profesionálních učitelů tance.

Blackpool Dance Festival

Model profesionálních a amatérských soutěží se rozeběhl od roku 1929.

Akce zahrnovala mistrovství na severu Anglie, amatérskou soutěž Veleta, soutěž veteránů ve valčíku plus originální taneční soutěž.
Sir John Bickerstaffe Shield byl představen vítězi soutěže, což byla hlavní cena.

Během této doby se tanec začal měnit a lidé se začali zajímat o „anglický styl tance“ tance, který dnes známe jako tance standardní.

Pro amatérskou akci se v celé zemi konalo 250 předběžných kvalifikací s přibližně 40 okresními finále. Jejich vítězové pak měli právo tančit v Blackpoolu ve velkém finále.

 

 

V roce 1937 byl v Blackpoolu představen skating systém známek , který se dodnes používá v Blackpoolu a po celém světě.

Blackpool Dance Festival

Po vypuknutí války v roce 1939 proběhl velmi omezený festival v roce 1940, ale pak se vše na pět let zavřelo a znovu se otevřelo v roce 1946.

Od tohoto bodu byly události scénického tance zcela vynechány. Poprvé však byla zahrnuta nová událost, British Amateur Old Time Sequence Championship, která byla mimořádně populární.

Ve stejném roce zemřel pan Bunny Hayward. Od roku 1929 je rezidentním MC v taneční síni císařovny a soutěžící na festivalu. Byl také spoluředitelem paní Idy Ilettové z Blackpool School of Dancing. To znamenalo, že pan PJS Richardson se stal referentem a předsedou rozhodčích festivalu. Pan WHH Smith se stal tajemníkem festivalu a v roce 1954 se paní Ilett stala prvním oficiálním organizátorem tanečního festivalu.

Kvůli popularitě soutěží Sequence se společnost Winter Gardens Company rozhodla uspořádat Old Time Ball v říjnu 1950, což bylo považováno za 1. Blackpool Sequence Dance Festival.

Původní taneční festival Blackpool se neustále rozrůstal a v roce 1953 se soutěžilo o amatérské a profesionální mistrovství na severu Anglie, soutěž v tanečních formacích Ballroom Formation, British Amateur and Professional Ballroom Championships a Professional Exhibition Dancing Competition.

Blackpool Dance Festival

Již ve třicátých letech minulého století existovaly mezinárodní vazby, ale až v padesátých letech začal příliv zahraničních konkurentů.

Na jižním balkónu ve Winter Gardens byla vyhrazena speciální část pro zahraniční návštěvníky. Patroni seděli v tomto boxu, dokud do roku 1980 nebylo tolik zahraničních konkurentů a diváků, že box musel být vyřazen, protože to bylo zcela nepraktické. V posledních několika letech bylo na festivalu zastoupeno padesát zemí s velkým počtem z Japonska, Německa, Itálie a USA.

Zavedení latinskoamerického tance mělo velký dopad na taneční svět. V roce 1961 se konal britský amatérský latinskoamerický turnaj, po kterém následovala profesionální soutěž v roce 1962. Tyto dvě události byly v roce 1964 povýšeny na status mistrovství.

Vzhledem k tomu, že do Blackpoolu přicházelo stále více zahraničních konkurentů, bylo rozhodnuto uspořádat malý festival pouze pro britské taneční páry a v listopadu 1975 se v sále císařovny konal první britský uzavřený taneční festival. Název byl nyní změněn na britské národní mistrovství.

Hlavní organizátorka paní Ilettová zemřela v srpnu 1978. Z festivalu se stala nejslavnější událost na světě.
Organizátorem festivalu je nyní paní Sandra Wilsonová.

Její manžel, pan Bill Francis, převzal organizaci festivalu, ale se zhoršeným zdravím odešel do důchodu v listopadu 1980. Jeho nástupkyní byla paní Gillian MacKenzie, která odešla do důchodu po tanečním festivalu v Blackpoolu v květnu 2004.

Událost, která má největší oblibu u diváků, je každoroční profesionální týmový zápas, který začal v roce 1968 a pokračuje dodnes. Začalo to dvěma týmy, Německem a Velkou Británií, tancem deseti tanců, ale po mnoho let byly pozvány čtyři týmy. V tomto týmovém zápase tančily týmy z Německa, Japonska, Itálie, USA, Austrálie, Ruska a Skandinávie. Neutrální soudci jsou vždy vyzváni, aby o této události rozhodli.

Zdroj: web BODF