Kuba je úžasná země, kde se zastavil čas, kde staré americké káry Ford, Cadillac nebo Chevrolet s noblesou brousí prašné kubánské cesty, kde pionýři hrdě nosí svůj červený pionýrský šátek.
Po škole ho ale vymění za hip-hoperské kšiltovku od příbuzného z Miami, vezmou baseballovou pálku a vyrazí na pouliční zápas. To všechno je Kuba- Ostrov tance

Kuba, čača

Kdo na ostrov vkročí, ten si ho nedokáže nezamilovat.

V uších vám budou znít ty nejrozmanitější tóny hudby a až pak pochopíte, že bez ní by Kubánci nebyli tím, čím jsou.

Hudba je to zázračné „afrodiziakum“ , které způsobuje neustálý úsměv na rtech.
Hudba je to, co pocítíte, když zavřete oči a vzpomenete si na Kubu.
Hudba je nedílnou součástí zdejšího každodenního života…

Kuba, čača

Na Kubě je tolik druhů tance jako je různorodosti mezi samotnými Kubánci.

Těžko jinde potkáte snědého muže s modrýma očima, zrzavého chlapce s čokoládovou pokožkou, bělocha s černými vlasy hustšími, než mají středoafričani?

A přesně taková je i hudba.

Kubánská hudba je prostě smíšeninou jen toho nejlepšího, co na ostrově mají. Momentálně je však asi nejvíce v kurzu salsa. Tito Puente, jeden z nejznámějších představitelů latin jazzu a salsy řekl, když se ho ptali, jak by nejlépe definoval salsu: „Já jsem hudebník, ne kuchař.“ Tato humorná odpověď se zapsala do dějin hudby velkými písmeny. Slovo salsa pochází totiž ze španělského slova, které znamená omáčka, příchuť, nebo nějaká smíšenina něčeho, co se bude přidávat do jídla a taková je přesně salsa, trochu pikantní po svém otci, vyzývavá po své mámě rumbě, invenční po svém bratrovi latin jazzu, kubánská po svém bratranci mambo a taneční po své sestřenici cha-cha-cha.

Kuba, salsa, čala, rumba, mambo

Povídá se, že moderní salsa začala vznikat někdy koncem 60. let na ulicích New Yorku ve čtvrti Harlem.

                                  

Tančilo se výlučně na ulicích a o její vznik se zasloužili hlavně portorikánští emigranti. Salsa vznikla neplánovaně mícháním různých hudebních stylů, žánrů, typů nástrojů (a dosud jedním z hlavních prvků jsou dvě dřevěné paličky zvané claves). Takovýto polotovar se stal velmi populárním a rozšířil se i na území Miami, kde se to hemžilo Kubánci. 

V Miami, konkrétně na známé ulici Calle 8 to jen tak proudilo lidmi různých národností a tak se stalo, že se salsa stala populární dokonce i v Japonsku, kde ji v osmdesátých letech „přivezli“ v batozích peruánští emigranti.
Salsa samozřejmě putovala i do Evropy a do zbytku zemí Amerického kontinentu, hlavně však do Puerto Rica, Venezuely, Panamy a Kolumbie (kde jejím hlavním místem rozkvětu bylo město Baranquillas … 

Základem salsy je jakési jemné, vyzývavé vlnění v pase, aniž by se zbytek těla hýbal.

Ale to je třeba vidět na vlastní oči, protože Kuba je unikátní.
Kuba se dá celá protančit a lvem parketu se stane i ten, kterého by u nás jen těžko někdo dostal z vyhřáté židle.

Možná to má za vinu i lahodný kubánský rum … Jednoduše, tuto jedinečnou kombinaci je třeba si dopřát přímo na Ostrově svobody!